Stěhovat nebo nestěhovat? 10 důvodů proč vystoupit ze své komfortní zóny

Máme cestovatelské geny. Své druhé dítě jsem porodila v Šanghaji, kde jsme žili 3 roky a procestovali jsme velký kus Asie. Na prázdniny jezdíme k babičce do Kanady, kam manželova rodina emigrovala když mu bylo 6 let. Nyní žijeme druhým rokem v Berlíně, kde manžel momentálně pracuje.

Je to šílené? Možná ano. Minimálně to období krabic a příprav. Období, kdy ukončujete život v jednom místě a současně připravujete život na místě jiném. A to všechno s (malými) dětmi. Myšlenkami jste tak někde mezi oběma domovy a s pocity je to jako na houpačce. Chvíli brečím nad poloplnými krabicemi, z nichž neustále vytahuju věci a nemůžu se rozhodnout, co si vezmu s sebou a co už v životě potřebovat nebudu.  Chvíli uklidňuji dítě, které si zmyslelo, že nyní akutně potřebuje to autíčko, se kterým si rok nehrálo a já jsme ho už dala kamarádce spolu s taškou dalších věcí, které se nám do toho nového života už nevejdou.

To vše z nás ale udělalo spokojené lidi, kteří si umí ten svůj vnitřní klid, domov, lásku a štěstí vytvořit, opečovávat a vážit si toho. Kdekoliv. Kdykoliv. Začít je ale potřeba u sebe. Poznávat své potřeby, sny a touhy. Naučit se žít v tady a teď a více než svou hlavu poslouchat svůj instinkt a vnitřní hlas. Toto, i mnoho jiného předávám v unikátní české 10ti denní Happiness Challenge: „Základní šťastná Výzva“, která vám bude průvodcem na cestě za vaší hlubší spokojeností.

Navzdory náročným situacím, které stěhování přináší, mají tyto obrovské změny několik extrémně důležitých pozitiv, které nás vedou dál a dělají nás dlouhodobě šťastnými:

 1. Prožíváme několik životů v jednom. Každé nové místo, kde žijeme, je pro nás nový život, který nás velmi obohacuje.
 2. Vytrénovali jsme si silnou přizpůsobivost na změny a vychováváme tak i děti. Změna je součást života a nic není stabilní, i když se to tak může zdát. Umíme hledat řešení, rozhodovat se naším instinktem, komunikovat s cizími lidmi a bránit si naše potřeby.
 3. Všichni umíme velmi dobře anglicky (ano, i ty naše malé děti), někteří z nás německy, italsky, francouzsky a čínsky. Dohromady to poskládáme a přežijeme kdekoliv.
 4. Dokážeme komunikovat s kýmkoliv. A tím myslím opravdu s kýmkoliv. Často se dokážeme i domluvit a najít řešení!
 5. Minimalismus se nám dostal pod kůži! Cestujeme s minimem věcí. Život se nám vždycky při stěhování vejde do krabic v jednom náklaďáku.
 6. Víme, že náš šťastný a spokojený rodinný život je jenom a jenom na nás. Tady a teď. Pak už je jedno, ve které části světa žijete.
 7. Hrdě vyznáváme češství a stojíme si za naší národní identitou. Čím víc žijeme v zahraničí, tím víc ctíme naše kořeny, tradice, jazyk, zvyklosti, pohádky a kuchyňské speciality. Slavíme všechny hlavní svátky a zveme k tomu i naše mezinárodní přátele. Někdy to sice znamená že místo velikonočních kuřátek seženete jen malinké plyšové pejsky nebo ozdobíte místo vánočního stromečku palmu, ale ty kouzelné pohádky, které dětem v češtině vyprávíte máte i na severním pólu!
 8. Ochutnáváme fantastická jídla z celého světa. A učíme se to i vařit. Holt lokální suroviny jsou nejlepší! Krásná jsou pak společná jídla s našimi mezinárodními přáteli.
 9. Skvělé pracovní nabídky. Stěhujeme se primárně kvůli práci a našemu poslání. Stojíme si za tím, že lidskou podstatou je seberealizace a tvorba. Posloucháme svou duši, která nás vede často cestou necestou, někdy nechápeme, kam že nás to zas vede, ale pak vždycky pochopíme. Být sami sebou a dělat to, co nás baví je podstatou našeho šťastného života.
 10. Potkali jsme spousty skvělých lidí, ze kterých se stali naši kamarádi. Současně se tříbí i kamarádi v Čechách. Shnilé vztahy, které podstoupí zkoušky odloučení a času, v drtivé většině nepřežijí.

Život, jaký vedeme, nás naučil mít „svůj domov“ v našem srdci. A fyzický domov je tam, kde momentálně bydlíme. Vztahy mezi námi, nejbližšími členy rodiny jsou základ našeho štěstí a pečlivě na nich pracujeme a pečujeme o ně.

Nebojte se stěhování. Nebojte se změny. Poslouchejte svůj instinkt, svou duši a pokud jen trošku cítíte, že ano, tak jděte. Všechno ostatní se vyřeší, stěhování a zařizování se zvládne a pak se jen budete usmívat s hrnkem kafe v ruce, ve svém novém domově.

Věra Švach
Pomáhám začlenit do běžného života ověřené techniky a praktické dovednosti, díky kterým proměníte svůj každodenní život ve spokojenost, radost, lehkost a naplnění. Můj příběh zde >>
Jsem autorkou 10 denní Happiness Challenge "Klidnější a spokojenější mámou" a "Základní šťastná výzva"
Komentáře
 • Inspirace pro šťastnější život
 • Nejnovější příspěvky