Příběhy (ne)obyčejných žen pro naši inspiraci: Pavla „Jantar“ Dandová

Její příspěvky na Instagramu mě velmi inspirují a pomáhají prožívat každodennost lehce a radostně. Zbožňuji její postoj a humor v tak náročné životní situaci, ve které Pavla je.

Teda totiž byla.

Odešla nyní z tohoto světa a mně je vlastně i trochu trapně, že o ní píšu až teď. Měla jsem to udělat už dávno a vyslat tak k ní skrze tyto řádky ještě více podpory od dalších lidí.

Maminka čtyřletých dvojčátek bojovala se vzácnou formou rychlé a zákeřné rakoviny takovým způsobem a s tak velkým talentem tyto prožitky sdílet, že se stala výraznou osobností i na sociálních sítích, skrze které ji podporovaly tisíce lidí. Já mezi nimi.

Kdo z vás má Instagram, navštivte její profil Jantar Backontrees a projděte si její srdceryvné příspěvky. Včetně těch z poslední doby či pouhých pár hodin před smrtí.

V Bhútánu nás učili „myslet na smrt 5x denně“. Patří do našich životů a pomáhá nám kvalitněji a vděčněji prožívat naše obyčejné životy. I když nikdo z nás nemyslí na tak krutou a zákeřnou formu odchodu z tohoto světa.

Vlastně nedokážu popsat, čím se mě tento příběh tak silně dotkl. Zda tím, že jsem také máma malých dětí, nebo tím, že věřím, že pozitivní přístup, návrat k sobě, k opravdovým emocím a přirozenosti nám podpoří naše zdraví…

Pavlu neznám ani osobně, jen přes sociální sítě. Ale mám pocit, že jsem od ní nasála víc, než mně možná náleželo. Že to mělo patřit jí. Jak je možné, že člověk na sklonku života dá světu tak moc a inspiruje tolik lidí, až jemu nic nezbyde?
Je to ta nespravedlnost, o které se často mluví?

Možná. Možná ne. Možná to právě takto mělo být.

 

Mně tento příběh dal – navzdory tolika slzám, které způsobil – obrovskou chuť žít a radovat se. Z těch obyčejných věcí, z dechu, z lásky, z blízkosti mé rodiny. Z možností, co se svým zdravím mám. Věřím, že takto by to Pavla chtěla.

Pavla Dandová je zakladatelkou firmy Back on Trees, zabývající se bosým obouváním s návratem k přírodě, k našim kořenům, zpátky na stromy.

Založila také nadační fond S lehkou hlavou, který pomáhá rodinám hájit jejich práva na léčbu rakoviny.

Inspirovala a podporovala tisíce žen a maminek skrze své aktivity, příspěvky na sociálních sítích, workshopech i online kurzech.

Děkuji. Jsem jednou z nich.

Věra Švach
Pomáhám začlenit do běžného života ověřené techniky a praktické dovednosti, díky kterým proměníte svůj každodenní život ve spokojenost, radost, lehkost a naplnění. Můj příběh zde >>
Jsem autorkou 10 denní Happiness Challenge "Klidnější a spokojenější mámou" a "Základní šťastná výzva"
Komentáře
  1. Pavlína Tvrdíková napsal:

    Já se o Pavle dozvěděla až přes Vás na instagramu, ale kdysi jsem náhodně četla příspěvek o jejím miminku . Projela jsem její účet a celý den na ní myslím . Hlavně jako matka vzhekdem k tomu, že má, měla, tak malé děti. Myšlenky na smrt opravdu pomáhají užívat více přítomného okamžiku a uvědomovat si, jak šťastně žijeme!

    • Věra Švach napsal:

      Dobrý den, já jsem teprve nyní přišla na váš komenář. Zůstávají mně ve „Správci“. Děkuji vám za něj. Jsem ráda, že článek pomáhá vážit si více obyčejností a uvědomit si pomíjivost života a času…. Mějte se pěkně! Věra

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Inspirace pro šťastnější život
  • Nejnovější příspěvky